26.4 C
İstanbul
18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

AÇ OLAN ŞİŞMANIN HALİNDEN ANLAMAZ

Yazmayınca insan kilo alıyor belki. Üç aydır yazmadım. Tam üç kilo almışım. Beni kantara çıkaran aklıma turp sıkayım. Sanki yapılacak başka iş yokmuş gibi. Bir dalgınlığıma gelmiş olmalı. O kantarı göz önünden kaldırmalıydım. Kaldırıp yatağın altına falan saklamalıydım. Ortada durursa bunun böyle olacağı zaten belliydi.

Eşime söyledim. Tam üç kilo almışım dedim. Git başımdan, dedi. Tanrım başka dert vermesin. Daha ne dert verecek. Üç kilo ne demek biliyor musun? Tam üç bin gram. Bana ne dünyanın derdinden. Dolar üç liradan altı buçuğa çıkmış. Çıksın varsın. Parası olan sevinsin. Borcu olan oturup ağlasın. Gerisini de Amerika düşünsün. Bizimkiler pahalılıkla boğuşurken onlar da ucuzlukla savaşacaklar. Sürümden kazanırlar nasılsa… Ben üç kilo almışım diyorum. Kimin umurunda?

Uykularım , bütün düzenim bozuldu. O kadar yürüyüş yap, spora git. Üstüne üstlük bir de kilo al. Kolaysa sen dert etme bakalım. Rahip Brunson salıverilmiş. Bağımsız Türk yargısı yara almış. Niye yara alsın. Devlet büyüklerimiz öyle uygun görmüş. Biz onlardan daha iyi mi bileceğiz. Şimdi artık dolar çok düşecekmiş. Çıkarken bana mı sordu. Varsın düşsün. Paldır küldür düşüp kafasını gözünü yarsın isterse. Ben neredeyim siz neredesiniz? Üç kilo diyorum, uykularım kaçtı diyorum… Ne aldıran var. Ne de söylediklerime kulak asan. Pantolonların beli oturmaz şimdi. Kalçadan sıkar. Göbek kemerin üstünden dışarı taşar.

İnsanlık hali, dedi ablam. Üçün beşin hesabına bakma sen. Nasıl aldıysan öyle verirsin. Cahil cahil konuşuyor işte. Kilo almak kolay ama vermek zordur. Gıdım gıdım verirsin ama kepçe kepçe alırsın. Araplar bize uçak vermiş. Almasak iyiymiş. İnsan sofrada elini, mecliste dilini tutmalıymış. Verseler bile hemen üzerine atlamamak lazımmış. Nazlanmalıymışız biraz. Israr etmelerini beklemeliymişiz. Hatta yalvarırlarsa öyle alınırmış. Devlet büyüklerinin işine karışmam ben. İsterse vapur versinler. Alıp almayacaklarını ben onlardan daha mı iyi bileceğim. Üç kilo aldım ben diyorum. Hiç kimse aldırmıyor. Sizinkinden daha önemli dertlerim var. Çok acil ilgi bekliyorum. Azıcık beni dinleyin. Önce ekmeği mi keseyim? Çayı şekersiz içsem işe yarar mı? Akşamdan ıslattığım iki cevizi sabah yesem, üstüne de suyunu içsem iyi gelir mi?

Artık hiç araba satılmıyormuş, Ekonomik kriz varmış. Kimin ne dediği de belli değil. Birisi çıkıp kriz var diyor. Ötekisi çıkıyor yok diyor. Ben bu işlerden anlamam ki? Her şeye zam gelmiş. Gelirse gelsin. Ben her hafta sadece on beş liralık peynir alıyorum. On liralık zeytin. On beş liralık yumurta. Benim alacağım belli. Zam gelse de o kadar alırım. Gelmese de… Krizin çaresi var ama benim üç kilo fazlalık ne olacak. Siz bana onu söyleyin. Uykularım kaçtı diyorum. Rüyalarımda kendimi üç yüz kilo ağırlığında kocaman bir fok gibi görüyorum. Dengem bozuldu, kimyam sapıttı. Streslere, bunalımlara girdim. Çıkamadım ta diplerinde kaldım. Hiç kimsenin aldırdığı yok. Keten tohumuna başlasam mı acaba? Lahana diyeti işe yarar mı sizce? Her gün haşlanmış lahana nasıl yenir? Sen bana kolaylık ver tanrım. Benim halimden anlasan anlasan bir tek sen anlarsın.

Ekim 2018 -İzmir
Seyfullah

Facebook Yorumları

Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin

232BeğenenlerBeğen
114TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
2,300AboneAbone Ol
- Reklam -

En Son Eklenenler