28.7 C
İstanbul
18 Haziran 2024, Salı
spot_img

BATI CEPHESİNDE İLGİNÇ BİR ŞEY YOK

Öylesine bir akşam işte be Facebook… Binin yarısı beş yüz. O da bizde yok. Ayağını sıcak tut, başını serin. Aklını ferah tut düşünme derin… Her şeyin kendine göre bir ayarı var. Yaşam öyle düşünerek falan hafifleyecek bir yük değil. Sevmesi var, sövmesi var, pişmanlığı var, kıskançlığı, düş kırıklığı, yenilmişliği, hüznü falan. İçimiz hep cam kırıkları diyor şairin biri. Buza yatırılan balıklar gibidir umutlarımız. Taze kalmayacaklarını adımız gibi biliriz ama. Yine de didinip dururuz.

Düşünmek ve felsefe içinde kaybolup gitmek benim harcım değil. Her sabah erkenden uyanırım ben. Günün hangi gün olduğu hiç önemli değil. Pazar da aynı Cumartesi de… Ekmek alırım, çöpü atarım, bakkala giderim. Yumurta hep çabuk biter. Peynir de öyle.

Hava aydındık ve güneşliyse birazcık yürürüm. Öyle her dakika, her an falan değil. Arada sırada seni düşünürüm. Hatta seninle konuştuğum bile olur. İyi ki beni sevmedin, derim. Akıllı kadınsın. Ben seni anlamazdım, sen beni. Çünkü sevmek anlaşmak değilmiş.

Ben artık öyküler yazmayı sallıyorum be facebook. hepimiz öyküler severiz aslında. Masallar. Olay örgüsü, yer, zaman, kahramanlar falan… Ben sıradan biriyim be facebook. Sıradan insanlar hiç olağan üstü ve şaşırtıcı olaylar yaşamaz ve karşılaşmazlar. Okuyunca bayat bunlar, dersiniz. Her gün yaşadığım, her gün gördüğüm şeyler. Neden anlatma gereği duymuş ki? Sobalar kurulunca gecekondularda yangın çakır örneğin. Sokaklarda kesif bir kömür kokusu. Köpekler bile dumansız kuytuları seçer. Hala doğalgazı olmayan ev mi kaldı diye düşünürsünüz. Faturayı ödemek bir dert, gazı bağlatmak, kombi, tesisat falan. Mecburen odun, kömüre ve sobaya devam. Keşke kömür birazcık ucuz olsa bari.

Öylesine bir akşam işte be facebook. Elmalarla armutlar toplanmaz demişti öğretmenim. Ben inadına topluyorum. Bir gün nar çıkıyorsa sonucu. Ertesi gün ayva. Bu işte de bir acayiplik var. hiç karpuz çıkılmıyor örneğin.., Trabzon hurması veya muz… İntikam soğuk yenin bir yemektir diyor televizyon. bildiğim bütün yemekleri sayıyorum. İmam bayıldı dan, ıspanağa. Aklıma intikam adında bir yemek gelmiyor…

Kasım 2021
Seyfullah

Facebook Yorumları

Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin

232BeğenenlerBeğen
114TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
2,300AboneAbone Ol
- Reklam -

En Son Eklenenler