33.2 C
İstanbul
20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

BİR USTA KALEM; TUFAN TÜRENÇ

Geçen zaman insanların yüzüne çizik attığı gibi hayatına da çok şey katar. Yıllar ruhumuzu törpülediği gibi olayları tepeden görmemizi de sağlar. Her yaş zirveye tırmanış için bir basamaktır.

Bu yüzden yaş almış olgun insanlarla konuşmak her zaman zevklidir. Çünkü her sözleri bir öğretidir.

Yıllarca bu yaştaki insanların yazılarını okudum, çünkü onların biriken hayat tecrübesi benim için hazineydi. Her söyleşilerine katıldım, kitaplarını imzalattım, fikirleriyle beslendim.

Bu isimlerden en önemlisi Doğan Hızlan’dı. Daha çocukluk yıllarında okuduğum naif yazılarıyla hayatıma ışık tutmuştu. Sonra televizyondaki ‘Karalama Defteri’ni defalarca izledim. Konuklarıyla zengin sohbetlerini sıkılmadım dinledim. Yaptığı röportajları ders dinler gibi not aldım…

Hasan Pulur, Olaylar ve İnsanlar’ını yıllarca okuduğum diğer isimdi. Ciltli kitaplarını okurken, iğneli diliyle siyasetçileri eleştirmesini sevdim. Sonra salyangozu çizemediği için okulda başarısız olmasına üzüldüm. Anlattıklarında hayatın gerçekleriyle, yaşamın sırları vardı…

Geçen yıllarda kaybettiğimiz Tanju Cılızoğlu’da sohbetine katıldığım saygın insanlardan biriydi. Kitaplarını okuyup keskin zekâsına hayran kaldım. Son ana kadar yanında bulunarak, derin fikirlerinden beslendim…

Yeni kaybettiğimiz Tufan Türenç; o da defalarca karşılaştığım, zengin fikirli, ince düşünceli insanlardan biriydi. Milliyet ve Hürriyet’teki yazılarını okudum yıllarca.

Başarısının sırrı gazeteciliğinin mutfağından yetişmesiydi. Muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı, yazı işleri müdürlüğü yapmıştı. İşin her kademesini biliyor olmasıyla, baş yöneticiliğe kadar yükselmişti. Olumlu tutumu ve sakin kişiliğiyle herkesin ağabeyiydi.

2020 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü alan Türenç’in Abdi İpekçi’nin hayatını anlattığı ‘Gazeteci’ adlı kitabı vardı. ‘Babıâli’nin Öteki Yüzü’de başarılı bir tanıklık eseriydi. Anılarıyla tarihe ışık tutuyordu yazar.

1945 de Bursa’da başlayan hayat hikâyesi, bugün Levent’te son bulacak Tufan Türenç’in… O bıraktığı eserlerle, samimiyeti ve babacan gülüşüyle her zaman aramızda yaşayacak…!

Neslihan Minel

Facebook Yorumları

Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin

232BeğenenlerBeğen
114TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
2,300AboneAbone Ol
- Reklam -

En Son Eklenenler