22.9 C
İstanbul
16 Nisan 2024, Salı
spot_img

GENÇ YETENEKLER

Klasik müzik, insanın ufkunu açan, yazma aşkı uyandıran, derin felsefeler barındıran evrensel müziklerdendir. Chopin, Bach, Brahms, Haydn bu anlamda en iyi bestecilerden biridir. Bizde de İdil Biret, Ayşegül Sarıca küçümsenmeyecek kadar güzel eserler vermişlerdir…

Bu hafta genç yeteneklerin tanıtılması ve evrenselleşmesi için Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması, düzenlendi.

Jüri en iyiyi seçmeye çalışırken bir taraftan da onların tanıtımına destek olmaya çalışıyordu. Jüri başkanlığını şef Vahan Mardirossian’ın yaptığı, daimi şef Orçun Orçunsel’in görev aldığı konserde en beğendiğim yarışmacılardan biri Rustam Muradov’du.

St Petersburg Devlet Rimsky-Korsakov Konservatuarı’nı bitiren Muradov, 2004 yılında Yuri Temirkanov Ödülü’nü almıştır. Rusya, Almanya, Avusturya, İtalya, Estonya, Fransa, Çin ve Avustralya’da konserler veren sanatçı, tuşlara hâkim olması ve müziğin ritmine kendini kaptırmasıyla ustalığını ispat etti. Heyecanlı olduğu her halinden belli olan sanatçıdan sonra Rus asıllı Daria Podushko içeri girdi. O da arkadaşı gibi piyanonun tuşlarına hâkimdi.

Saten eteği, siyah ceketi ve kırmızı topuklu ayakkabısıyla yaşından olgun görünen sanatçı kısa bir beklemeden sonra çalmaya başladı. Onun nefes alışından ne kadar heyecanlı olduğu anlaşılıyordu. Aralıksız parmak vuruşlarından, uzun süre bu parçaya çalıştığı belliydi.

Zaten bu besteyi çalabilmesi için ilkokuldan itibaren yoğun bir şekilde çalışması gerekiyordu. Bu anlamda müzik bütün ömrünüzü alan bir tutkudur.

Konser bitiminde bahçede karşılaştığım zaman Daria Podushko’nun enerjisini gözlerinden okudum. Yarışma sonucu ne olur bilmem ama umarım bu geç kardeşim kazanır ve evrensel bir sanatçı olur.

Bu yarışmayı düzenleyen ekibe teşekkür ediyorum, bizi böyle seçkin insanlarla tanıştırdığı için. Umarım azimleri bitmez ve böyle yarışmalar İstanbul’dan Akdeniz’e oradan da bütün dünyaya yayılır.

Ulusal etkinliğin evrenselleşmesini temenni ederek piyanistlerin azmini kutluyorum.

Çabalarından dolayı Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Daha nice güzel etkinliklerde buluşmak dileğiyle…

Neslihan Minel

Facebook Yorumları
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin

232BeğenenlerBeğen
114TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
2,280AboneAbone Ol
- Reklam -

En Son Eklenenler