23.9 C
İstanbul
24 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Doktordan devren tanzim manavı!

“Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tanzim satış manavı kuruldu” haberini okuduğumda, herhalde protesto ediyorlar falan dedim! Dalga geçiyorlar, kendilerine dayatılana itiraz ediyorlar sandım, sevindim.
Halt etmişim. Ciddi ciddi “tıp fakültesinin” içerisinde manav açmışlar! Rektör “örnek proje” olarak gösteriyor. Bari sakatat dükkanı açsaydınız. Hiç değilse tıp öğrencilerine böbrek, ciğer, işkembe, kelle morfolojisini anlatırdınız.

Okulun Rektörü Nükhet Hotar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde…“ diye başlıyor, “vatandaşlarımızın evlerine uygun fiyatlarla meyve sebze götürmelerini sağlayan girişimlerine destek olacak DEÜ Manav uygulaması…” diye devam ediyor.
Haliyle hemen anlaşıldı rektör koltuğunu nasıl kaptığı… Kendisi AKP’de dört dönemmilletvekilliği yaptı. Genel başkan yardımcısıydı. O kadar da olmasın mı?

İşin ilginci; bir neslin hayalini kurduğu bu üniversitenin bünyesinde ziraat fakültesi yok. Dışarıdan alıyorlar sattıkları sebzeyi, meyveyi…
Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü var. Sahi neden balıkçı tezgahı açmıyorlar? Derya kuzusu bunlar… Hem enstitüsü var hem de içinde fosfor var. Belki zihinlerini açar.

Harvard, Oxford nasıl kıskanmasın şimdi? Ülkenin gündemi kabzımallık olunca üniversitenin rotasının manavlık olması normal değil mi? Nalbur da açarlarsa Nobel garanti.
Yok efendim Mars’a gemi yolluyorlar. Vay efendim meteora araç indiriyorlar. Ar-Ge’leri yetiyorsa fakülteye manav açsınlar da görelim. Bu müthiş vizyonu hükümet de görür, eminim.

Manav açılmasaydı ne fark edecekti? Eğitimin siyasallaştığı bilinmeyecek miydi? Kalitesi ortada… Milyarlarca lira ek kaynak ayrılsa ne fayda?
Lakin bu durum mevcut zihniyeti göstermesi açısından önemli… İktidarın üniversitelere biçtiği rol manav açmaya kadar geldi. Mahalle manavı dükkanın köşesine fakülte açsayeri…

Acaba manav ile nasıl bir bilimsel çalışma koyacaklar ortaya? Erdoğan’ın “Türkiye’nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor?”sorusunun cevabı da burada…
Türkiye’nin en iyi üniversitesine yüzde 86 oy alanı rektör olarak atamazsın. Bir KHK çıkartıp, aday bile olmayanı rektör yaparsın! Sonra gelişmiş ülkeler arasında ancak kumda oynarsın.

Durmak yok, yola devam… Güzel sanatlar fakültesinde çiğ köfte… Mimarlık fakültesinde tuhafiye… Hukuk fakültesinde züccaciye… Bakın, bunların hepsi mühim proje…
Toplam 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katıldığı araştırmaya göre… En mutsuz öğrenciler Türkiye’de… Neden sence? Şarküteri açsak yüzleri güler mi? Ya da artık özgürleştirsek miüniversiteleri?

Murat Muratoğlu
https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/murat-muratoglu/doktordan-devren-tanzim-manavi-3747939/

Facebook Yorumları

Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin

232BeğenenlerBeğen
114TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
2,300AboneAbone Ol
- Reklam -

En Son Eklenenler