26.4 C
İstanbul
18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

YAHYA KAPTAN

Bugün Yahya Kaptan’ın 97. ölüm yıldönümüydü.
Bodrum Lions Kulübü konuşmacı olarak davet ettiğinde aklımda 1964’te yine bugün yitirdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nın Halide Onbaşısı , Halide Edip Adıvar ve Yahya Kaptan vardı.

Halide Edip Adıvar’ı ananlar olur; en iyisi zamanımı Yahya Kaptan’a ayırayım diye düşündüm.

Bu, aynı zamanda unuttuğumuz vefanın bir gereği olacaktı.
Burada Yahya Kaptan’ı okurlarıma uzun uzun anlatmayacağım. Çünkü meraklısı için en kolayından Nutuk’ta bile 20 sayfa bilgi var onun için.

Yahya Kaptan, Atatürk’ün çok değer verdiği Kurtuluş Savaşı kahramanı.

1891’de Makedonya – Köprülü köyünde doğmuş; amcasını Bulgar milliyetçileri öldürünce 21 yaşında dağlara çıkmıştı.
Dağlarda Bulgar çetelerine karşı mücadele ederken Teşkilat-ı Mahsusa’ya girmiş; Balkanlarda ve Irak’ta bu vatan için çarpışmıştı.

Yahya Kaptan, Kurtuluş Savaşı’nda Kocaeli Yarımadasında bir yandan Rum çetelerine karşı savaşırken bir yandan da Anadolu’ya silah cephane ve adam kaçırıyordu.

İngilizler ve İstanbul Hükümeti onu ortadan kaldırmadan o bölgeye hakim olamayacaklarını biliyorlardı. Bugün bile yaşadığımız benzer oyunlar ve hilelerle onu yakaladılar ve bir çeşme başında vurdular. Yetmedi başını gövdesinden ayırdılar. Bu Ankara’ya gözdağı vermekten öte bir şey değildi.

29 yaşında bu vatanın kurtuluşu için canını feda eden bu kahramanı Atatürk sevgiyle anmakla yetinmemiş iki yetim kızını da himayesine almıştır.

Yahya Kaptan’ı ölümsüzleştiren bir başka kişi de Muhsin Ertuğrul olmuştur. O 1932’de çektiği – ki ülkemizdeki ilk sesli filmdir. – “Bir millet Uyanıyor” filminde Yahya Kaptan’a genişçe bir yer ayırmıştı.

Bu vesileyle filmin 1966 yapımında Tilki Onbaşı rolünü oynayan yenice yitirdiğimiz Münir Özkul’u, Her iki yapımda da Yahya Kaptan’ı oynayan ve ona duyduğu hayranlıktan dolayı Terzioğlu soyadını “Kaptan” olarak değiştiren Atıf Kaptan’ı da anma fırsatı bulduk.

Işıkları üstümüzden eksilmesin.

Hamdi Topçuoğlu

Facebook Yorumları

Diğer Yazıları

Bizi Takip Edin

232BeğenenlerBeğen
114TakipçilerTakip Et
349TakipçilerTakip Et
2,300AboneAbone Ol
- Reklam -

En Son Eklenenler